Oglądasz wiadomości wyszukane dla frazy: ekwiwalent za odzież roboczą

Temat: Mam pytanie......
Kemo296 koleżanki mają rację, jeżeli nie pracował to przydział odzieży się nie należy, jezeli miał ekwiwalent to również się nie należy.
U mnie w załączniku do regulaminu pracy jest to uregulowane w tem sposób, jest wpis "przydział odzieży roboczej, ekwiwalent pieniężny oraz
środki czystości nie przysługują pracownikom, którzy nie przepracowali ani jednego dnia w ciagu miesiąca kalendarzowego bez względu na przyczyny.Pracownkom, którzy przepracowali niepełny miesiac kalenarzowy ekwiwalent przysługuje oraz środki czystości w ilości proporcjonalnej do przepracowanego czsu pracy".
Pozdrawiam elżuniaTemat: ekwiwalent pieniężny a pracę w warunkach szkodliwych.
Nie Ty decydujesz komu przysługuje ekwiwalent za uzywanie własnej odzieży roboczej. O tym decyduje Pracodawca.

Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, gdzie Pracodawca ustalił stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

Z tego co się orientuję w wielu jednostkach wojskowych sprawy zwiazane z odzieżą roboczą przechodzą przez służbę mundurową, która posiada tabele przydziału odzieży roboczej dla pracowników cywilnych wojska oraz przygotowuje listy do wypłaty.

Tabele te są sporządzane przez komisję w porozumieniu ze ZZPW jezeli takie działają na terenie JW. Powinny znajdować się w służbie mundurowej, wyciąg z tych tabel w słuzbie bhp.

W trakcie kontroli przez DDKMON często te tabele są sprawdzane i zasadność wypłacania ekwiwalentu za pranie i uzywanie własnej odzieżydla pracowników wojska.

Zawsze możesz wnioskować do pracodawcy, że własna odzieży i obuwie robocze, uzywane przez pracownika np. nie spełnia wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy i wnioskujesz o naliczenie w naturze odzieży roboczej na to stanowisko. Przy takiej częstotliwości przebywania pracownika w magazynie. wnioskujesz o wydłużenie czsookresu użytkowania przydzielonej odzieży roboczej.

Polecam ci stronę www.bhp.com.pl

-forum dyskusyjne tam znajdziesz wiele odpowiedzi na nurtujące Cię sprawy.

_____________________

piter

Temat: ekwiwalent za pranie odziezy roboczej

Rozumiem,a co z obuwiem? Czy do stroju firmowego muszę zapewnić obuwie lub zwracać koszty jakie ponoszą pracownicy na ten cel? (wyjaśniam ze jest to sklep odzieżowy, centrala daje mi odzież dla pracowników tj.koszulka i spodnie)

Zuzaaaa..... Tak to jest jak piszecie skrotami i malo precyzyjnie
Chyba mowimy o dwoch roznych sprawach.
Odziez "reprezentacyjna" (a taka tu chyba wchodzi w grę) nie jest odziezą roboczą ani ochronną.
Słuzy ona ładnemu, jednolitemu wyglądowi pracownikow tak?
Wtedy ten obowiązek, o ktorym pisalam nie występuje.
Odziez robocza ma chronic ubranie pracownika przez zniszczeniem, zabrudzeniem w procesie pracy itp, z uwagi na charakter wykonywanej pracy. A ochronna przed skutkami czynnikow szkoldliwych, lub temperatury itp.
Rozumiem, ze tu takie uzasadnienie nie ma miejsca, prawda?
A wiec - nie jest to odziez robocza ani ochronna, i nie trzeba opracowywac tych zasad ani wyplacac ekwiwalentow.
Buty tez niech kupują swoej, nie slyszalam, zeby ujednolicac w takich sytuacjach rowniez obuwie
To znaczy, ze pracodawca NIE MUSI ( w swietle przepisow prawa pracy).
Ale - oczywiscie, jesli go stac i zechce - to MOŻE.Temat: Pranie odzieży roboczej pracowników laboratoriów chemicznych
Chodzi o rozwiązanie problemu dotyczącego prania odzieży roboczej pracowników zatrudnionych w laboratoriach chemicznych jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej. Czy czynności te mogą być w takim wypadku wykonywane przez pracowników otrzymujących ekwiwalent pieniężny w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika?

Zgodnie z art. 23710 kp niedopuszczalne jest powierzenie pracownikom prania odzieży roboczej która w wyniku stosowania w procesie pracy uległa skażeniu środkami chemicznymi. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca?

z góry dziękuję za pomocTemat: Odzież robocza dla leśnika
Witam, mam prośbę, potrzebuję pomocy w ustaleniu tabeli normprzydziału odzieży roboczej i ekwiwalentu pieniężnego za pranie odzieży roboczej dla pracownika pracującego w terenie - leśnik. Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki, pozdrawiam.Temat: Odzież robocza
Zadzwoń do kilku sklepów (i sporządź notatkę) lub przejdź się i zapytaj o ceny odzieży (takiej odzieży jaka jest wymagana lub jaką życzy sobie pracodawca by używać) na podstawie cen ustal (pracodawca) kwotę ekwiwalentu, dla:
butów
bereta,
gaci i co tam jeszcze macie.

Na koniec pisemko (zarządzenie) W sprawie zasad przydzielania pracownikom firmy środków ochrony indywidualnej i higieny osobistej oraz odzieży roboczej, oraz odpłatności za pranie odzieży roboczej np. o treści ustalam kwotę ekwiwalentu za używanie odzieży własnej ... na rok 2008 w kwocie .....

w załączeniu tabela norm przydziału i okresów zużywalnośći odzieży

podpis pracodawcyTemat: pracownik na umowe zlecenie

Witam.
Zastanawiam się nad takim pytaniem: jeżeli w zakładzie pracy pracownikowi na stanowisku robotniczym przysługuje odzież i obuwie robocze jak też ekwiwalent pieniężny za pranie tejże odzieży (jest to zawarte w regulaminie) - to, czy w przypadku zatrudnienia na tym samym stanowisku pracownika ale na umowę zlecenie (ze względu na przedłużającą się chorobę tamtego pracownika) - nie powinno się mu wypłacać takich samym świadczeń?
(jest to stanowisko sprzątaczki

Witam - Korbka, sprawdź w regulaminie, na który sie powołujesz tzn. czy jest tam napisane, że ochrony, odzież jak i ekwiwalent za pranie wydawane i wypłacany jest pracownikom zatrudnionym na umowę zlecenie i tam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. Ponadto sprawdź treść umowy, którą twój pracodawca spisał z tym zleceniobiorcą. Tam też powinnaś znaleźć odpowiedź. Trudno cokolwiek Ci doradzić nie znając treści tych dwóch aktów prawnych jak: regulamin pracy bądź umowy zlecenia, która również może regulować sprawę przydziału i wydawania ochron indywidualnych oraz odzieży i obuwia roboczego jak również ekwiwalentu za pranie odzieży. Przeważnie jest tak, że w niezbędne ochrony i odzież wyposaża się sam zleceniobiorca (firma przyjmująca zlecenie). Wówczas koszta powyższego wraz z ekwiwalentem wkalkulowane są w wynagrodzenie (zapłatę) za wykonane zlecenie. Ale powinno to wszystko być zawarte w treści podpisywanej przez obydwie strony umowie (zlecenia).
Pozdrawiam - Andrzej.Temat: ekwiwalent za odzież i obuwie robocze

Czy kupuje sam czy dostaje od pracodawcy - i tak muszą byc szafki odziezowe i jakaś szatnia (tak myślę;-).
Prać odzieży pracodawca nie musi (normalnej roboczej i ochronnej, bo są przypadki szczególne) bez względu na to, czy odzież kupuje czy placi za nią ekwiwalent.
Jesli nawet sam w odzież wyposaza pracowników to zamiast prania moze wyplacac ekwiwalent za pranie odzieży roboczej.


Ewania ja się z Tobą zgadzam tylko, że kierownictwo się z tym nie zgadza, ja nawet podsunełem pomysł, że można zlecić firmie zewnętrznej opiekę nad ciuchami roboczymi i wtedy nie ma problemu to firma się martwi aby każdy miał odzież, żeby była ona czysta itp. Ale to też nie przeszło.

Inna sprawa, że szafki może powinny być ale ich nie ma... PIP nigdy tego nie kwestionował... więc poki nie będzie nakazu PIP pracodawca napewno sam nie zrobi pierwszego kroku w tym kierunku...Temat: ekwiwalent za odzież i obuwie robocze
[quote="macieklis] bo odzież trzeba gdzieś trzymać, specjalne szafki ubraniowe, prać itp itd. :[/quote]

Czy kupuje sam czy dostaje od pracodawcy - i tak muszą byc szafki odziezowe i jakaś szatnia (tak myślę;-).
Prać odzieży pracodawca nie musi (normalnej roboczej i ochronnej, bo są przypadki szczególne) bez względu na to, czy odzież kupuje czy placi za nią ekwiwalent.
Jesli nawet sam w odzież wyposaza pracowników to zamiast prania moze wyplacac ekwiwalent za pranie odzieży roboczej.Temat: nauczyciel chemii- odzież ochronna

A co z pracownikiem, który pracuje na 2 stanowiskach- rzemieślinik specjalista- 3/6 etetu,
i starszy woźny- 2/6 etatu.
Odzież dostaje na stanowisko starszego woźnego, bo jest większy asortyment:-)
Jaki wymiar wziąć pod uwagę? myślę, że całość czyli 5/6
ale co o tym myślicie?

I za te 5/6 pracownik kupi sobie 5/6 kombinezonu roboczego i będzie wykonywał swoja pracę zgodnie z przepisami bhp (ta zgodność również będzie wynosiła 5/6).
Czyli jak ktoś zatrudni dozorcę na 1/5 etatu (codziennie po 1 godz.) to wystarczy mu dac ekwiwalent wyliczony następująco:
wartość ubrania - 100 zł
wymiar etatu - 1/5
okres uzywalności ubrania roboczego - 4 lata
Ekwiwalent = 100 / 4 / 5 = 5 zł!
REWELACJA! 5 zł na rok i pracodawca wywiązał sie z obowiąsku dostarczenia odzieży roboczej!
A czy ten pracownik o którym pisze Zoja76 wystąpił o wypłatę ekwiwalentu zamiast odzieży roboczej?Temat: woda

witam, może mi ktoś podpowiedzieć jaką normę przydziału wody zastosować dla pracownika, który pracuje na budowach jako monter. U mnie w zakładzie pracy nie jest to określone w regulaminie. Może też ktoś wie ile się należy takiemu pracownikowi środków higienicznych. Czy trzeba wypłacać ekwiwalent pieniężny pracownikowi za pranie odzieży roboczej. Może ktoś wie ile środków piorących na pranie odzieży roboczej należy się pracownikowi-monterowi urządzeń sanitarnych i grzewczych. Jaki jest okres używalności.
Witam - napoje: ile, komu i kiedy znajdziesz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28.05.1996r w spr. profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. nr 60 poz 279).
Jeśli chodzi o pranie odzieży, to obowiązek ten spoczywa na pracodawcy, który pracodawca może przenieść na pracownika ale za wypłata ekwiwalentu - wysokość ekwiwalentu ustala pracodawca na podstawie rzeczywistych kosztów prania.
Przydział ochron indywidualnych, odzieży i obuwia roboczego, tzn. ich rodzaj oraz przewidywane okresy ich użytkowania określa pracodawca. W tym temacie zakład powinien posiadać tzw. Tabele norm przydziału oraz instrukcję gospodarowania tymi ochronami oraz odzieżą i obuwiem. Chyba, że powyższe zawarte jest np. w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracy itp.Temat: EKWIWALENT ZA PRANIE ODZIEŻY
Niezupełnie koniec dyskusji.

Zakup odzieży reprezentacyjnej w przeciwieństwie do zakupu odzieży roboczej nie wynika z kodeksowych obowiązków pracodawcy.
W związku z powyższym również nie może być mowy o wypłacie ekwiwalentu za pranie odzieży reprezentacyjnej w kategoriach obowiązku wypłaty ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej i jakiejkowliek "zgodzie" lub "niezgodzie" pracowników na jego wypłatę.
Takie wyposażenie w ubrania reprezentacyjne i dodatki za pranie mogą wynikać z innych, wewnętrznych uzgodnień i uregulowań ale na pewno nie w oparciu o Kodeks Pracy.Temat: problem z odzieżą roboczą
W firmie budowlanej, gdzie pracuje moja koleżanka dostarczanie odzieży roboczej i jej praniem zajmowała się firma zewnętrzna szyła ubrania dla pracowników na miarę i dostarczała po 2 komplety odzieży.
W związku z faktem iż odzież ta była dość droga, postanowiono nie szyć już ubrań dla nowych pracowników nowo zatrudnionych tylko każdemu z pracowników którzy otrzymali po 2 komplety oddać po jednym komplecie nowemu robotnikowi, pomimo tego że starzy pracownicy brali na stan po 2 komplety.
Behapowiec w tej firmy umywa od tego ręce mimo tego iż sam załatwiał wszystko na początku. Rozdzielaniem odzieży zajmuje się obecnie moja koleżanka z zaopatrzenia. Jak myślicie czy pracownik nowo zatrudniony ma prawo odmówić przyjęcia odzieży po kimś (mimo tego że jest prana). Problem nie dotyczy obuwia tylko ubrań.
Czy znacie jakiś przepis który mówi o zakazie rozdawania używanej odzieży. W momencie kiedy pracownik odmawia przyjęcia ubrania, nie dostaje nic, ma sobie zorganizować ciuchy sam i nie otrzymuje ekwiwalentu.
Chciałabym poznać wasze opinie na ten temat.
Temat: ekwiwalent za pranie odzieży roboczej+rental

U mnie było tak:

Za pranie odziezy roboczej ekiwalent pienięzny (miesięczny) wynosi .

-grupa pierwsza to : Pracownicy zatrudnieni przy produkcji....................... pracownicy kotłowni, warsztatu mech. elektr. i hydraul. -ekwiwalent wynosi : 18 zł

-Grupa druga to: Pracownicy magazynu wyrobów gotowych, kontroli jakości, bocznicy kolejowej, zakładu górniczego, magazynu technicznego oraz kierowcy - ekwiwalent wynosi :15zł

Zeciczku, wiem o co Ci chodzi.

Tylko wtedy, gdy odzież nie ulega skażeniu środkami chem. promieniotw. i cos tam było o zakaznymi .

Pracodawca powinien zapoznać pracownika z instrukcją użytkowania i konseracji środów ochrony osobistej.

Ciągle nie wiem o czyje bezpieczensto chodzi : pracodawcy czy pracownika.Zawsze chodzi o bezpieczeństwo pracownika ! - No chyba , że jestem w błędzie ...

Elu - jeśli wypierzesz w wodzie z proszkiem ubranie drelichowe impregnowane , które ma w swoim założeniu być trudno palne to po - góra drugim praniu pali się na pracowniku !
Producent otrzymując atest zastrzegł , że będzie ono czyszczone chemicznie - i to chciałem wskazać ! ...
Dlatego nie wszystkie ubrania moga być prane w zwykłych pralkach w domu!
Jeśli takie ubranie straci swój charakter ochronny - to stwarza się zagrożenie wypadkowe świadomie za to płacąc ekwiwalent ....Temat: ekwiwalent za pranie odzieży roboczej+rental


Za pranie odziezy roboczej ekiwalent pienięzny (miesięczny) wynosi .
-grupa pierwsza to : Pracownicy zatrudnieni przy produkcji....................... pracownicy kotłowni, warsztatu mech. elektr. i hydraul. -ekwiwalent wynosi : 18 zł

Elu jak obliczyłaś ta kwotę?
Aż wstyd się przyznać jak wysoka jest u mnie stawka miesięcznego ekwiwalentu

Z-et (jak radio )

"Z" masz rację z
.....jeśli wypierzesz w wodzie z proszkiem ubranie drelichowe impregnowane , które ma w swoim założeniu być trudno palne to po - góra drugim praniu pali się na pracowniku !
Producent otrzymując atest zastrzegł , że będzie ono czyszczone chemicznie ......
jak ustalałem kwotę ekwiwalentu nie wziąłem tego pod uwagę. Będę musiał przeanalizować kilka stanowisk i ..... albo zmienić stawki albo wozić odzież do pralni chemicznej.
pozdrawiamTemat: BHP na w warsztatatch szkolnych
witam!
Ponieważ zanim uczeń rozpocznie naukę w szkole zawodowej, lub OHP to musi sobie załatwić zakład pracy , w który bedzie odbywał praktykę.
z chwilą załatwienia praktyki w danym zakładzie staje się jego pracownikiem na początku młodocianym z powodu wieku później "normalnym".
Tak więc na pracodawcy spoczywa obowiązek wyposażenia go w ubranie robocze lub zezwolenie na używanie własnej odzieży roboczej a co się z tym wiąże wypłacanie ekwiwalentu za używanie własnej odzieży.
jeżeli pracodawca nie zapewnia prania odzieży roboczej to musi wypłacać ekwiwalent za pranie i utrzymanie w dobrym stanie technicznym ubrania.Temat: ekwiwalent za pranie odzieży roboczej+rental
U mnie było tak:

Za pranie odziezy roboczej ekiwalent pienięzny (miesięczny) wynosi .

-grupa pierwsza to : Pracownicy zatrudnieni przy produkcji....................... pracownicy kotłowni, warsztatu mech. elektr. i hydraul. -ekwiwalent wynosi : 18 zł

-Grupa druga to: Pracownicy magazynu wyrobów gotowych, kontroli jakości, bocznicy kolejowej, zakładu górniczego, magazynu technicznego oraz kierowcy - ekwiwalent wynosi :15zł

Zeciczku, wiem o co Ci chodzi.

Tylko wtedy, gdy odzież nie ulega skażeniu środkami chem. promieniotw. i cos tam było o zakaznymi .

Pracodawca powinien zapoznać pracownika z instrukcją użytkowania i konseracji środów ochrony osobistej.

Ciągle nie wiem o czyje bezpieczensto chodzi : pracodawcy czy pracownika.
Temat: Posiłki profilaktyczne

Z tego co wyczytałam w tym artykule, to zdecydowanie lepiej jest przydzielić pracownikowi odzież roboczą.
No ale w podatkach to ja cieniutka

Gazeta Prawna
Nr 226 (1082) czwartek 20 listopada 2003

Wolna od podatku jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego.
Agnieszka Nowicka


W świetle tego błędem jest pobieranie zaliczki na podatek dochodowy od posiłków profilaktycznych. Wszak obowiązek ich zapewnienia wynika z przepisów o BHP (art.232 KP)?Temat: Podatek za ekwiwalent za pranie odzieży roboczej
Witam

Moja firma jak co roku wypłaciła właśnie pracownikom ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Kwota śmiesznie mała, tym bardziej istotna dla zainteresowanych pracowników jest rola fiskusa w "konsumowaniu" tego ekwiwalentu. Pytanie brzmi: czy to świadczenie powinno być opodatkowane?
U mnie zostało opodatkowane i wyniknął z tego spór na lini kadry - pracownicy.Temat: ekwiwalent za odziez
wiem, że mamcie juz dość moich pytań ale dostalam polecenie znalezienia dużej ilości kosztów dla firmy, juz brak mi pomyslów. Firma prowadzi uslugowo mieszalnie lakierów, nie mamy żadnych zakupów towarów handlowych więc koszty są bardzo male stąd podatki bardzo duże. Może cos podpowiecie. Chcę wprowadzić wyplatę ekwiwalentu za odziez, mam nadzieję, że nie jest ozusowany. Czy ekwiwalent może być wyplacany pracownikom biurowym, czy tylko pracownikom których obowiązuje strój roboczy? Czy mogę ustalić dowolnie wysoką kwotę ekwiwalentu?Temat: Ekwiwalent za pranie

Ewania. Ja podpisuję się "oboma recyma" pod praniem Twojej odzieży roboczej (zamiast ekwiwalentu) o ile podczas prania nie będziesz miała na sobie nic na wymianę.

Ty, Ty, Ty świńtuszku!!
Poza tym - nie dają mi ni odzieży roboczej ni ekwiwalentu.
To co ja tam sie bedę przejmowała praniem?
Się te ciuchy co i rusz wyrzuca i kupuje nowe (w majestacie prawa)Temat: Odzież robocza oraz środki ochrony indywidualnej

Druga sprawa to jak to jest z Odzieżą roboczą a środkami ochrony indywidualnej. Z tego co słyszałem, to za robocze można wypłacac ekwiwalent, natomiast ochronne to musi być i tyle? wszystko zależy od specyfikacji zakładu, jaki jest zakres prac pracowników w jakich warunkach itp itdTemat: okres używalności odzieży roboczej
adka: Okresy używalności odzieży roboczej ustala pracodawca. Ponieważ zapis "do zużycia" sugeruje, że wydana odzież może być eksploatowana wiele lat, a i problemem będzie wyliczenie ewentualnego ekwiwalentu - dlatego wskazane jest aby okres używalności był ściśle określony. Dlatego powinnaś omówić to z kierownikami (ale dobrze będzie jak wcześniej wysłuchasz propozycji pracowników) i dopiero wtedy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o określenie tych terminów używalności.Temat: odzież ochronna
Proszę nie wkładać odzieży roboczej i srodków ochrony indywidualnej do jednego worka.
Srodki ochrony indywidualnej chronią pracownika przed ściśle określonym zagrożeniem(ami). Okres uzywania ich jest do czasu utraty właściwości ochronnych - w tabeli przydziału termin do zużycia. Koszty utrzymania ich w dobrym stanie technicznym, sprawności, czystość odpowiada pracodawca. Pracownikowi nie przysługuje w tym wypadku ekwiwalent. Co się tyczy odzieży roboczej to ściśle i jasno precyzuje KP oraz dodatkowo Regulamin Pracy jeżeli jest w zakładzie.

_____________

piterTemat: woda
witam,
może mi ktoś podpowiedzieć jaką normę przydziału wody zastosować dla pracownika, który pracuje na budowach jako monter. U mnie w zakładzie pracy nie jest to określone w regulaminie.
Może też ktoś wie ile się należy takiemu pracownikowi środków higienicznych. Czy trzeba wypłacać ekwiwalent pieniężny pracownikowi za pranie odzieży roboczej. Może ktoś wie ile środków piorących na pranie odzieży roboczej należy się pracownikowi-monterowi urządzeń sanitarnych i grzewczych. Jaki jest okres używalności.
Dziękuję i pozdrawiamTemat: ubranie służbowe
Art. 21. 1. Strażnik podczas wykonywania czynności służbowych jest obowiązany nosić umundurowanie, legitymację służbową, znak identyfikacyjny oraz emblemat gminy.

Umundurowanie nie jest traktowane jako odzież robocza. Widocznie w księgowości doszli do wniosku, że nie przydzielono środków finansowych na pranie (czyszczenie) mundurów jedynie tylko na odziez roboczą i moze to byc podstawa kwestionowania wypłaty należności. Sa to napewno rozporządzenia resortowe które regulują sprawy ekwiwalentu oraz płatności.
Być moze to o czym mówisz może dotyczyć wypłaty jednorocznej zwanej "mundurówką" w której zawarto kwotę na czyszczenie chemiczne.

Jeżeli księgowość kwestionuje pewne zapisy to musi Ci podać podstawę prawną.

__________

piterTemat: Ekwiwalent za odzież ochronną
wszystkie kwestie dot. spraw bhp powinny się znaleźć w regulaminie pracy, a więc kwestie związane z przydziałem odzieży i obuwia roboczego również

pracodawca może ustalić stanowiska pracy, na których pracownik będzie korzystał z własnej odzieży ochronnej, co wiąże się oczywiście z wypłaceniem ekwiwalentu, czyli z rekompensatą,
ale są wyjątki
ekwiwalent nie wchodzi w grę na stanowiskach powodujących intensywne brudzenie lub skażenie odzieży
no i jeszcze jedno, jest taka zasada, że
terminy wypłaty tego świadczenia powinny być ściśle związane z przewidywanymi okresami używalności tejże odzieży (obuwia roboczego również)

a w praktyce wygląda to tak, że behapowiec sporządza tabelę przydziału odzieży i obuwia roboczego, w której określa m.in. okres jej użytkowania
tabela jest załącznikiem do regulaminu

kolejny obowiązek pracodawcy:
każdy pracownik powinien mieć założoną kartę ewidencji, w której oprócz przydziału odzieży zawiera się informację o wypłacie ekwiwalentu za używanie własnej odzieży jak i za pranieTemat: ekwiwalent za odzież i obuwie robocze
Witam - Korbka, ekwiwalent pieniężny za odzież i obuwie robocze można stosować wyłącznie w niektórych przypadkach - ale chyba o tym wiesz. Natomiast jeśli chodzi o system wypłaty, to zależy on od pracodawcy. W przypadku, gdy ekwiwalent wypłacany jest stale, to przepis, który mówi, że odzież i obuwie robocze użytkuje sie do czasu utraty cech użytkowych ....... - staje sie martwy. Myślę, że w tej sytuacji należałoby ustalić przedział cen za przedmiotowe obuwie i wskazać jego rodzaj - tak ażeby spełniało wymogi (warunki) wynikające z charakteru pracy. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem byłoby żądania faktury, która będzie dowodem rzeczywistego zakupu obuwia, a nie przeznaczenia ekwiwalentu na inne cele. Osobiście uważam, że taniej jest dokonywać zbiorowego zakupu odzieży i obuwia roboczego i to od producentów mających uprawnienia zakładu pracy chronionej, bo są odpisy - ale decyzja należy do pracodawcy. Ty natomiast możesz tylko pracodawcy przedłożyć swoje stanowisko.
Powodzenia - Andrzej.Temat: Ekwiwalent za pranie i używanie odzieży wlasnej
K.p.
Art. 2377 § 2. Pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca dokonuje takich ustaleń w porozumieniu z pracownikami wybranymi w tym celu przez załogę, w trybie przyjętym w zakładzie pracy.
rt. 2379. § 1. Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.
§ 2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.
§ 3. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.Temat: Odzież robocza
"W celu dokumentowania faktu przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, pracodawca musi założyć i prowadzić na bieżąco dla pracownika – zgodnie z § 8 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28.5.1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U.Nr 62, poz. 286, ze zm.) – kartę ewidencyjną przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, zwaną także „Kartą ewidencyjną wyposażenia”. Pracodawca zobowiązany jest także prowadzić
odrębnie dla każdego pracownika ewidencję wypłacanych mu kwot ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego oraz za ich pranie i konserwację"

Podpis pracownik powinien złożyć w momencie pobrania, inaczej nie dostanie. U nas pracownik podpisuje się trzy razy: na karcie, na kwicie wewnętrznym i na oświadczeniu, że będzie dbał, kochał i szanował swoją odzież.Temat: ekwiwalent za odzież i obuwie robocze
Mam taki problem:
Regulaminem wewnętrznym zostały przydzielone na dane stanowisko pracy odzież i obuwie robocze. Do tej pory u mnie w firmie było praktykowane, że część odzieży /np. kurtki/ były kupowane przez firme, a inne /np. koszule czy buty/ pracownik dostawał ekwiwalent pieniężny i kupował sobie sam. Jednak jedynym potwierdzeniem, że sobie zakupił jest podpis pracownika, że odebrał ekwiwalent pieniężny. NIe wymagało się od pracownika potwierdzenia np. przez przyniesienie faktury. Zastanawiam się czy jest to właściwa praktyka.
Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby, że pracownik sobie kupuje to co mu przysługuje i po przedłożeniu faktury otrzymuje zwrot gotówki.
Dodam, że są to stanowiska na których występują zmienne warunki atmosferyczne i możliwość zabrudzenia własnej odzieży.
Nie chodzi mi bynajmniej o utrudnianie sobie życia, wiem że każdy woli dostać gotówke, no ale... żeby nie było że przyszła nowa! i wymyśla cuda.
Prosze o podpowiedź i z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi.Temat: Odzież + obuwie robocze
Zwolnienie podatkowe reguluje art.21 ust.1 pkt.11 oraz pkt.11a i 11 b ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (DZ.U. z 2000 r NR 14, poz.176 z późn.zm.)
Wolne od podatku dochodowego są:
- świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów bhp, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydawanych na podstawie tych ustaw,
- świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, wynikające z zasad bhh, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby.
Zwonienia te dotyczą ekwiwalentu za pranie odziezy roboczej lub używanie odzieży i obuwia zamiast własnego.Temat: ręczniki - czy muszą być?

Natomiast - jesli wyposaza w ręczniki tekstylne musi przewidziec rowniez wypłatę ekwiwalentu za ich pranie!
Witam - "Ewania" z tym ekwiwalentem za pranie ręczników to moim zdaniem sprawa nie jest zbyt jasna. Przepisy mówią o ekwiwalencie za pranie i naprawę odzieży. Nie ma w tym mowy o ręcznikach, które nie są odzieżą.
W naszym przedsiębiorstwie od wielu lat wg wewnętrznych przepisów ręczniki po wydaniu pracownikowi stają się własnością tego pracownika i nie podlegają zwrotowi. Z tego też powodu utarło się, że jeżeli jest to własność pracownika, to nie ma powodu wypłacać ekwiwalentu za pranie cudzego ręcznika (który nie jest przecież odzież roboczą).
Czy jest to decyzja słuszna i zgodna z prawem - może ktoś w tym temacie ma jakąś podstawę prawną.Temat: odzież, obuwie, środki ochrony ....

Kierowca który przewozi butle z gazem Propan butan i inne musi mieć ubranie robocze czy wystarczy płacić ekwiwalent za odzież i obuwie i środki ochrony indywidualnej ?
Według Mnie to zakupić, wyposarzyć i wymagać stosowania. Za co płacić ekwiwalent? Pracownik ma kupić sobie nowe ubranie robocze? - wątpię w to, raczej będzie używał stare do fizycznego zużycia. Oszczędność dla służb zaopatrzeniowych? - wątpię, taniej wyjdzie kupując po cenach hurtowych. Nie bez znaczenia jet tutaj to, że reprezentuje firmę na zewnątrz i jego wygląd (ubiór) jest kojarzony z firmą, którą reprezentuje, jest jej wizytówką. Jest tutaj kontakt z bulami gazowymi - co wtedy, gdy pracownik kupi(?) sobie ubranie, które będzie kumulowało ładunki elektrostatyczne? (bo w takim jest mu wygodnie).
Za środki ochrony indywidualnej nie ma ekwiwalentu.Temat: Ekwiwalent
W naszej firmie są opracowane zasady wyliczania ekwiwalentu za pranie i naprawę odzieży roboczej,ponieważ mamy Związki Zawodowe i Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy to ustalane było ze związkami.
- zużycie energii elektrycznej
- zużycie wody
- zużycie proszku
- czas naprawy i prasowania
- ilość prań
Ekwiwalent nie przesługuje, kiedy pracownik nie przepracował ani jednego dnia w ciągu miesiąca kalendarzowego bez względu na przyczynę.
Pracownikom. którzy przepracowali niepełny miesiac odpowiednio do przepracowanego czsu pracy przysługuje ekwiwalent.
Trzy pierwsze elementy kosztów ekwiwalentu są waloryzowane jeżeli następuje zmiana cen nie częściej niż raz na miesiąc.Temat: Odzież + obuwie robocze

Pracodawca wypłaca ekwiwalent a nie środki na zakup.

I ja tak mysle.
Pracodawca ma prawo żadać, zeby pracownik uzywal odpowiedniej odziezy roboczej, skoro placi mu za jej uzywanie ekwiwalent.
A skad lub od kogo taka odziez pracownik bierze to juz broszka pracownika.Temat: ręczniki - czy muszą być?
Tak, jak pisalam - u mnie nazywalo sie to po prostu "ekwiwalent za pranie odzieży roboczej i ręcznikow".
Wysokosc tego ekwiwalentu byla uzalezniona od stopnia zabrudzenia, w zaleznosci od rodzaju wykonywanych prac/stanowiska.

A wiec - moja propozycja jest taka, zwiekszyc ciut kwote ekwiwalentu za pranie odziezy, dodac slowa: "i ręcznikow" i bedzie OK.
Tym bardziej, ze z pewnoscia są to te same osoby, ktore otrzymuja i to i to.Temat: odzież ochronna
Bardzo proszę o radę w sprawie zaoatrzenia pracowników pracujących w narażeniu na chłód i deszcz w odzież ochronną, a ściślej w ocieplane kurtki, kombinezony i kamizelki. Czy można zlecić pracownikowi samodzielne pranie i konserwację tej odzieży po warunkiem wypłacania mu ekwiwalentu pieniężnego?? Wiem, że w przypadku odzieży roboczej jest to możliwe, ale jak się sprawa ma jeśli chodzi o środki ochrony indywidualnej .....
Z góry dziękuję!!!Temat: Podatek w zamian za wyżywienie.
Wszystkie te sprawy reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych - rozdział 3 "Zwolnienia przedmiotowe".
Art. 21. 1. Wolne od podatku dochodowego są:
[b]11) wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych,
czyli wchodzące w skład tego posiłki regeneracyjne wymagane przez przepisy BHP.[/b]Temat: EKWIWALENT ZA PRANIE ODZIEŻY ROBOCZEJ
Mam prośbę małą dot. tematu. Czy mogliby Państwo odpowiedzić na kilka frapujących mnie pytań?
1. Czy są jakieś przepisy regulujące to zagadnienie?jeśli nie ma, to w jaki sposób Państwo naliczacie ten ekwiwalent, jeśli pracodawca nie chce brać na siebie prania odzieży?
2. Czy są jakieś kwoty określone na jaki okres ile pieniędzy przypada za pranie?
3.Czy pracodawca wydając proszek do prania musi jeszcze osobno wypłacić ekwiwalent za zużycie np. wody?Temat: Ekwiwalent za używanie wlasnej odzieży i pranie

nie ma regulaminu poniewaz zaklad zatrudnia 6 osob.

Przepraszam, nie wyraziłam sie ściśle.
Pisząc:
Zalezy jak masz w regulaminie/zasadach itp. nie mialam na mysli Regulaminu Pracy, a regulamin lub zasady przydzialu odziezy roboczej, SOI i wyplaty ekwiwalentów za pranie odziezy.
A TE zasady muszą byc opracowane bez wzgledu na liczbę zatrudnionych.
Istnieją wówczas jako twór osobny, podczas gdy - jesli jest Regulamin Pracy - stanowią jego część składową.....Temat: Ekwiwalent - czy równy dla wszystkich

Przecież nauczyciel wychowania fizycznego będzie sie bardziej pocił od np. nauczyciela przedmiotów humanistycznych. W związku z tym częstotliwość prania odzieży roboczej nauczyciela WF będzie większa niż pozostałych nauczycieli, co powinno mieć odbicie w wysokości ekwiwalentu.
To Ty chcesz płacić ekwiwalent za pranie odzieży polonistomTemat: ubranie robocze -tak, obuwie - nie
Gita!
Pracodawca musi w porozumieniu z pracownikami opracować tzw tabelę odzieżową (ubranie robocze, ŚOI). Nie można wypłacić ekwiwalentu. Pracownicy muszą używać odzieży roboczej oraz ŚOI jeśli takie zostały zakupione (analiza ryzyka zawodowego, zapobieganie wypadkom). Stolarnia to nie jest miejsce na dowolne obuwie - wg mnie nie można się zgodzić na przypadkowe buty.Temat: Odzież robocza
Witam - U mnie pracownik podpisuje się tylko na karcie wydania ochron indywidualnych oraz odzieży i obuwia roboczego. Podpisuje się tyle razy ile otrzymuje sortów, tzn np. za pobranie obuwia, za drelichy, za hełm ochronny, za ubranie ocieplone,za trzewiki ocieplone itd. itp. Natomiast nie podpisuje pobrania ekwiwalentu pieniężnego za pranie, bo wypłatę każdy otrzymuje na konto - dokument wypłaty (arkusz płac) przecież jest w księgowości i organ kontrolny może to sobie sprawdzić - pracownik nie musi bo otrzymuje tzw pasek, na którym ma wyszczególnione wszystkie składniki płac i potracenia.Temat: ekwiwalent za pranie
było na forum kilka razy nawet ktoś liczył
http://www.forumbhp.pl/vi...iwalent++pranie
a jeżeli firma ma zarobić to sobie oblicz jakoś
i wiadomo odzież robocza może być objęta ekwiwalentem ochronna nieTemat: Pranie odzieży
PUZP paragraf 13 5. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, za jego zgodą, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika, przy czym przepis art. 23710 Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio.Temat: Ekwiwalent za pranie
Jak wynika z powyższych wypowiedzi, przepis przytoczony przez cezarka nie wymaga od pracodawcy dostarczania odzieży roboczej np. dla pracowników "typowo" biurowych, chociaż nie zabrania mu tego, czyli nie można stwierdzić, że nie dotyczy pracowników biurowych. Są firmy określane jeszcze jako "państwowe", w których regulamin pracu, albo układ zbiorowy pracy przewiduje wypłacanie ekwiwalentu. Ja pracuję w firmie, gdzie właśnie UZP to reguluje.Temat: spodnie robocze
Tomek Art.237z9paragraf 3 kodeks Pracy.
"Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika".
pozdrawiam elżuniaTemat: ręczniki - czy muszą być?
Przyłączając się ponownie do dyskusji chciałem dorzucić kilka wątków w tej sprawie:
- uregulowaniami wewnątrzzakładowymi dzielimy pracę na 3 rodzaje: administracyjno
biurową, warsztatowa i zewnętrzna (przy utrzymaniu urządzeń zewnętrznych). W zależności
od tego pracownicy mają zapewnione odpowiednie środki higieny osobistej i tak; pracownicy
biurowi - mydło w dozownikach i ręczniki papierowe, warsztatowi - mydło w dozownikach,
pasta BHP do rąk, ręczniki papierowe oraz 1 ręcznik frote (na rok), pracownicy zewnętrzni -
mydło w kostkach, 2 ręczniki frote (na rok) oraz zapewniona możliwość korzystania z
pryszniców.
- żadnych kremów obecnie nie wydajemy - nie ma takiej potrzeby, gdyż obecne pasty BHP
posiadają środek nawilżający i zabezpieczający skórę.
Jeśli chodzi o ekwiwalenty, to wypłacamy wyłącznie za pranie i drobne naprawy odzieży roboczej i to również wg podobnego podziału na 3 grupy - pracownicy administracyjni ubrań roboczych nie otrzymują (za wyjątkiem pracowników nadzoru i kontroli pracujących na halach produkcyjnych i na zewnątrz).
Myślę, że takie rozwiązanie jest właściwe i zgodne z przepisami.Temat: kiedy (czy) zwrot ekwiwalentu

Mr Z : HE ! Ja znam takich, u których ludzie podpisują ,że otrzymali ekwiwalent a nigdy go nie widzą, PIP sprawdza tylko karty ewidencji i przydziałów odzieży roboczej a nie sprawdza rachunków za nią (przynajmniej tu gdzie ja grasuję). Papier wszystko przyjmie a człowiek zniesie wszystko oprócz jajka!

Rafałku - Młody Człowieku - z tym jajkiem to ostrożnie - czasy takie , że możesz być ho ho - niemile zaskoczony ....
Pozdrawiam ....
Kolego - a o tym, o czym piszesz to już najstarsi górale wnukom w kołyskach opowiadali .... Live is brutal - a ludzie strachliwi ..... o robote... niestety!.......Temat: pracownik na umowe zlecenie
Witam.
Zastanawiam się nad takim pytaniem: jeżeli w zakładzie pracy pracownikowi na stanowisku robotniczym przysługuje odzież i obuwie robocze jak też ekwiwalent pieniężny za pranie tejże odzieży (jest to zawarte w regulaminie) - to, czy w przypadku zatrudnienia na tym samym stanowisku pracownika ale na umowę zlecenie (ze względu na przedłużającą się chorobę tamtego pracownika) - nie powinno się mu wypłacać takich samym świadczeń?
(jest to stanowisko sprzątaczki)

Z góry dziękuję za ewentualne pochylenie się nad tym tematemTemat: Inspektor nadzrou budowlanego
Jeśli w tabeli norm zaakceptowanej przez przedstawiciela pracowników jest to co wymieniłaś, to musi mu wystarczyć. Z drugiej strony powinno uwzględniać się sugestie dot. odzieży roboczej płynące bezpośrednio z danego stanowiska. Poza tym przepis mówi, że przy pracy brudzącej należy takie ubranie wydać. Wyjdzie to taniej niż ekwiwalent za używanie własnej odzieży. Myślę, że koszt 50 PLN na rok czy dwa nie jest warty konfliktu. Chyba, że właśnie o to chodzi, albo macie 20 inspektorów .Temat: ... z Anną Malinowską
Próbuję rozwikłać problem podleśniczych,bo leśniczowie sami sobie poradzą,a może i rzadziej mają do czynienia z pracą fizyczną w terenie Załącznik nr 3 w części II do puzp,określa stanowiska Służby Leśnej,na których przysługuje odzież robocza i ochronna.Problemem jest,że należy się obuwie i kurtka przeciwdeszczowa i może okulary,a nic nie wspomniano o spodniach.Dopuszcza się używanie przedmiotów umundurowania terenowego w połączeniu z asortymentami środków ochrony indywidualnej oraz obuwia roboczego.W deszczowych porach roku używa się często własnych spodni wykonując obowiązki służbowe.Może uda się pozytywnie rozwiązać problem ekwiwalentu.Czekam na pomyślne wieści od Pani Rzecznik.Temat: Miałam kontrole PIP- teraz mam
Będy dotyczyły źle okreslonej pory nocnej w szczegółowych warunkach zatrudnienia, uzupełnienia umów o miejsce wykonywania pracę, uzupełnienie umów o ustalenie godzin pracy ponad których będzie przysługiwac dodatek za nadgodziny, brak pisemnych potwierdzeń o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym ( to miałam tylko nie było wpięte w czasie kontroli do teczek) brak wypłącania ekwiwalentu za pranie odziezy roboczej ( wypłaciłam na liście płac wszystkim pracownikom zaległy ekwiwalent, zwolnionym pracownikom też ) W uzasadnieniu PIP wskazywał przykładowo na jednego pracownika choć wiadomno że będy dotyczyły wszystkich, jak do sprawy podejść? DziękujęTemat: kiedy (czy) zwrot ekwiwalentu
Mr Z : HE ! Ja znam takich, u których ludzie podpisują ,że otrzymali ekwiwalent a nigdy go nie widzą, PIP sprawdza tylko karty ewidencji i przydziałów odzieży roboczej a nie sprawdza rachunków za nią (przynajmniej tu gdzie ja grasuję). Papier wszystko przyjmie a człowiek zniesie wszystko oprócz jajka!Temat: ekwiwalent za odzież i obuwie robocze
witam!

jak rozwiazac taki problem:

w regulaminie pracy jest zapis, ze pracownik otrzymuje za zakup obuwia np. 200 zł , a przynosi na to fakture na kwote 250 zł bo tyle wydal na buty!!

co zrobic z ta "nadwyzka" na fakturze poniewaz w ksiegowosci beda pozniej problemy z rozliczeniem?Temat: Posiłki regeneracyjne, jak jest u Was?
ile jest takich nadleśnictw, w których pracownicy nie dostają żadnych posiłków reg ani ekwiwalentu za nie...
czy robią nas na szaro
na ile jest to z dobrej woli , na ile obowiązkowe?
jak wygląda obowiązek/dobra wola dostarczania latem napojów (czy mogą to być tak jak u nas butelki soku do rozcieńczania?)/ile przysługuje?; tudzież proszków do prania odzieży roboczej...
czy każde nadleśnictwo rządzi się swoim układem zbiorowym, swoim prawem...Temat: Czy Wy kibice Polonii...
Jak widać Lechu od czasów szkoły podstawowej poczyniłeś postępy, które muszą teraz napawać wszystkich warszawskich portierów strachem...przy tych ekwiwalentach miesięcznych za pranie odzieży roboczej...
Ja byłem w zuchach pół dnia...i na tym skończyła się moja przygoda z zorganizowanymi ruchami dziecięco-młodzieżowymi...wywalili mnie i moich kolegów...no ale trzeba przyznać że "kłopoty wychowawcze" to była nasza specjalność...
Pozdro
Temat: Wykorzystywanie
Tak w ogóle to powinnas miec umowe o pracę a nie pracowac na zlecenie.
Sprawa zapłaty za godziny nadliczbowe w Twoim przypadku nie jest taka oczywista, ponieważ Ciebie nie dotyczy kodeks pracy tylko kodeks cywilny ( z racji umowy zlecenia).
Jednak ,z tego co piszesz, warto byłoby sprawą zainteresować Państwową Inspekcję Pracy : umowa nie taka, praca ponad normy kodeksu pracy, a moze inne rzeczy wyszłyby na jaw, np. czy otrzymujecie ekwiwalent za pranie odziezy roboczej? Najlepiej, gdyby takie pismo wystosował ktoś, kto juz nie pracuje. Mozna tez napisać i zastrzec, aby nie ujawniano podczas kontroli nazwiska autora listu - w to do konca ja nie wierzę. Powodzenia i pozdrawiam.Temat: Czy inspektor BHP może ....?
Jestem BHPowcem w Urzędzie Miasta i Gminy. To jest jedno z wielu moich zadań. Ostatnio pojawiła się propozycja abym również oprócz zadań wynikających z przepisów o służbie BHP
realizował zadania BHP na przykład - naliczanie ekwiwalentu za używanie i pranie odzieży roboczej, załatwianie posiłków profilaktycznych dla uprawnionych osób. Zaznaczam,że te osoby nie są moimi podwładnymi – pracują w innych wydziałach i maja swoich przełożonych.
Czy takie rozwiązanie jest zgodnie z prawem. A jeżeli nie to jaki przepis mogę powołać aby to udowodnić ? RomanTemat: ubrania robocze-co ile wymiana

witam, pracujemy w dziale utrzymania ruchu na zakladzie motoryzacyjnym. Pracodawca nie okreslil w regulaminie pracy co ile nalezy wymianiac ubrania robocze. Czy jest to gdzies okreslone? firma pracuje rok, w tym czasie otrzymalismy po 3 szt kombinezonu roboczego i w sumie po 6 koszulek i jednej parze butow. Dodam ze wbrania bardzo sie brudza w czasie pracy i wymagaja bardzo czestego prania. Prosilubysmy o pomoc

Witam - ochrony indywidualne użytkuje sie do czasu utraty cech ochronnych, a odzież i obuwie robocze do czasu utraty cech użytkowych. W związku z tym nie może być wyznaczonego (tak jak dawniej) ścisłego okresu użytkowania. Natomiast w tzw. "Tabelach Norm przydziału ochron indywidualnych oraz odzieży i obuwia roboczego" podaje się wyłącznie przewidywany okres wynoszenia, który nie jest równoznaczny z terminem wydania nowego ubrania czy też obuwia. Z tego też powodu jeśli ochrony indywidualne ulegną wcześniej uszkodzeniu, a odzież lub obuwie robocze wcześniejszemu zniszczeniu, to pracodawca ma obowiązek wydać nowe ochrony czy też odzież lub obuwie. Podobnie w przypadku jeśli np. odzież jest w dobrym stanie, to nie musi wydawać nowej (do czasu jej zniszczenia).
3 kombinezony i 6 koszulek na rok, to moim zdaniem nie jest tak mało. Jeśli chodzi o pranie, to pracodawca może zlecić je pracownikom ale za wypłatą ekwiwalentu pieniężnego, który ustala pracodawca na podstawie faktycznych kosztów prania tej odzieży.
Proponuję przeczytanie artykułu na ten temat w miesięczniku "Przyjaciel Przy Pracy" nr 10/2007r str. 26-28, tam znajdziecie również podstawę prawną.

Pozdrawiam - AndrzejTemat: Ekwiwalent za używanie wlasnej odzieży i pranie
Witam, proszę o pomoc i nakreślenie zasady jaka jest przy naliczaniu ekwiwalentu pienieżnego za uzywanie wlasej odzieży i pranie ...

mamy wykaz stanowisk dla których poszczególny rodzaj odzieży przysluguje i mamy a jaki okres przysługuje- co rok w miarę aktualizacji podnosimy stawki za rzeczy , jak i np koszt śodków piorących ..., mam problem z samą zasadą obliczania ... , wiec tak :
- płacimy kwartalnie i wiem ile nalezy zapłacić za kwartał za odzież i za jej wypranie , ale co jesli kogos nie ma w pracy i nie ma np cały miesiac , albo nie ma 4 dni robocze (pracujemy tylko w dni robocze od pon. do piątku )- czy potrąca się za odzież ( ?) , czy tylko za pranie bo wiadomo ze nie wybrudził skoro go nie było .. proszę o poradę i moze ktos przyjął jakaś zasade, była kontrolowa i mogę ją stosować ... - z góry bardzo dziękujeTemat: Odzież + obuwie robocze

Że nieśmiało zapytam....przed jakimi zagrożeniami ma chronićpracowników biurowych odzież ochronna i obuwie ochronne ?

Proponuj poczytać D.U. 03.169.1650 zał. nr 2 .
KP Rozdział IX Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze.


Odzież i obuwie ochronne przynależy pracownikom biurowo-TERENOWYM (pracownikom socjalnym) na podstawie regulaminu pracy z-du pracy. Sama zaś tabela przydziału środków ochrony powstała na podstawie stosownej tabeli - załącznika do Rozp. Ministra Zdrowia (z-d wcześniej podlegał pod MZiOS, obecnie jest jednostką samorządową).
Wobec powyższego - proszę mnie poprawić, jeśli się mylę - nie widzę tu nic niestosownego w wypłacaniu ekwiwalentu za uużytkowanie odzieży i obuwia ochronnego.Temat: Normy
Cytat:
Art. 2377. KP. [Odzież i obuwie robocze] § 1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
Rychu przytoczyłeś k.p. ale jak to spełnić gdy
§ 4. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.Temat: odzież medyczna
Witam wszystkich
Mam pytanie odnośnie odzieży ochronnej. Czy można pielęgniarce ,oczywiście za jej zgodą, powieżyć zakup fartucha roboczego we własnym zakresie i zapłacić za to ekwiwalent? Pranie fartuszków oczywiście odbywało by sie w pralni pracodawcy i na jego koszt.
Zastanawiam sie właśnie na tym mając na uwadze iz Kodeks pracy stanowi, ze to pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w PN jeżeli odziez własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, czy tez ze wzgledu na wymagania technologiczne, sanitarne, lub bezpieczeństwa pracy.
Czekam na opinie i z góry dziękuję.Temat: spodnie robocze

Mam jeszcze pytanie,czy jest jakaś formuła obliczania ekwiwalentu za pranie odziezy dla pracownika.Jak to wyliczyc na 1 osobę.


Forma obliczania ekwiwalentu będzie taka jaką sami wypracujecie.
Proponuję zacząć od określenia ile razy odzież powinna być prana ( np. jeden raz w tygodniu), potem sprawdzić ceny proszków, ile razy można w paczce proszku wyprać ubranie dodać jakiś % na zużycie sprzętu domowego ( i marudzenie żony, że musi używać pralki do prania brudnych ciuchów roboczych ) i na takiej zasadzie określicć kwiwalent.
Pamiętaj o skonsultowaniu tego z przedstawicielami załogi i nie zapominaj, że nie każdą odzież można powierzyć do prania pracownikowi ( KP).Temat: Odzież + obuwie robocze
1. Maria, oczywiście masz rację - cały czas mówię o odzieży i obuwiu roboczym.
2. Jony, ekwiwalent dostosowuję do tego, jakie są środki - "podkręcam" albo "przykręcam" średnią cenę. Dla przykładu - teraz płaciłem odzież i obuwie całoroczne (sorty zimowe robię w październiku - przed rozpoczęciem oz). Wyszło tak:
- Ubranie (12 mies.) 341,- (1/1 ceny)
- Pólbuty sk./gum. (24 mies.) 90,- (1/2 ceny)
- Płaszcz/kurtka p.deszcz. (36 mies.) 46,- (1/3 ceny)
Żeby było śmieszniej, są to ceny brutto. Księgowość za nic nie daje się przekonać i strąca podatek - bo tak to widzi nasz urząd skarbowy.

Pozdro !Temat: ubranie robocze
no a to?

§ 2. Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 4. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.Temat: Ekwiwalent za pranie i używanie odzieży wlasnej
Proszę o wskazówki albo wzór tabeli która okresla zakres wuposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej i odzieży i obuwia roboczego ( dla pracowników gospodarczych, kuchni, kierwocy autobusu, pracowników socjalnych) .... , mam też pytanie czy koszt danej rzeczy nalezy ustalać corocznie i miec np na podkładke jakąs specyfikację z firmy która rozprowadza np obuwie profilaktyczne i jak to rozliczac np jak pracownika nie ma 3 dni to potrącac z danej kwoty za pranie (godzinowo) te trzy dni czy np niektórzy mają zapis ze 1 m-c nieobecnosci takiej jak ( macierzyński, wychowawczy , urlopy itd) obniżają wymiar ekwiwalentu proporcjonalnie , no i czy obniza sie tylko za wypłate ekwiwalentu taki okres nieobecnosci pracownika czy tylko za pranie ? - dziekuje za pomoc i dobrą radęTemat: ODZIEŻ I OBUWIE ROBOCZE

Proszę o zsybką pomoc - czy pracodawca ma obowiazek zwrócic koszty zakupu odzieży lub obuwia roboczego pracownikowi który samowolnie dokonał zakupu bez wczesniejszego uzgodnienia z przełozonym lub pracodawcą. DDDDDDZZZZZZIIIĘKI

A co na to mowia Wasze wewnetrzne przepisy dotyczace przydzialu odziezy i obuwia?
Czy jest tam zapis o dopuszczalnosci takiej formy, tzn. zakupu wlasnego przez pracownika i wyplaty ekwiwalentu przez pracodawce?
Jesli nie ma - pracodawca nie musi zwracac. Ale - moze. (jak wyzej napisal padre, trzeba wiedziec DLACZEGO sam kupil, mial kaprys czy musial bo nie mial w czym pracowac a pracodawca nie wyposazyl?)
Pracownik regulamin zna (a w kazdym razie powinien) i nie powinien kupowac samowolnie wbrew zapisom i ustaleniom regulaminu.Temat: ubranie robocze
no nie zabardzo.

Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez
pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających
wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy(2377 § 2 Kp).
Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, pracodawca
wypłaca ekwiwalent pieniężny.Temat: Ekwiwalent za pranie
Tak, jeżeli odzież i obuwie może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu. Przykład pracowników urzędów, są wydziały, ktróre w ramach swojegu zakresu czynności wyjżdżają w teren na przeglądy i kontrole. Pracownicy otrzymują wówczas ekwiwalent za pranie i konserwację odzieży i obuwia roboczego.Temat: Odziez i obuwie robocze pielęgniarki srodowiskowej
Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie.
Pielęgniarka środowiskowa
Czy może używać własną odzież i obuwie robocze i pobierać z tego tytułu ekwiwalent pieniężny za jej używanie i pranie.
Osobiście jestem zdania, że raczej nie,(mam wątpliwości).
Ciekawy jestem Waszych opinii.Temat: mechanik - elektryk
Ciesze sie ze wywołałem takie zaintersowanie
Ale wracjąc do mechanika - elektryak to jeżeli należey mu sie ta odzież i srodki ochrony indywidualnej to wlasciwie jakie ?
I jeszcze jeden problem.
Mianwicie jest sobie firm x, ktora zajmuje sie rozprowadzaniem gazu propan- butan. Firma ta zatrudnia głownie kierowców ktorzy rozwożą ten gaz po różnyc punktach w butlach 11 i 33 kg.
Oststnio był u nas inspektor pracy, ktory stwierdził ze kierowcy powinni miec ubranie robocze i nie mozan im wyplacac ekwiwalentu w zamian za odziez i obuwie. Dla mnie to jest dziwne, poniewa Ci kierowcy tylko rozwoza ten gaz w tych butlach.
Czy moge sie od tej decyzji odwołać ?Temat: Rozpoczęcie pracy w zawodzie
Po pierwsze - zapoznać się z dokumentacją po poprzedniku oraz z zarządzeniami wewnętrznymi firmy.
Po drugie
- zobaczyć czy wszyscy mają szkolenia (instruktaż wstępny, stanowiskowy, szkolenia okresowe), nie sugeruj się danymi po poprzedniku, tylko sama sprawdź (u mnie takie dokumenty mają kadry),
- sprawdź czy wszyscy mają badania lekarskie adekwatne do zajmowane stanowiska,
- sprawdź czy były robione pomiary natężenia oświetlenia lub inne pomiary, które pracodawca powinien mieć zrobione,
- czy były robione oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy,
- czy były robione oceny stanowisk przy monitorze ekranowym - jeśli takie stanowiska występują,
- sprawdż czy są określone środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze i czy wszystko jest wydane / wypłacony ekwiwalent,
- zapoznaj się z budżetem na bhp (jeśli takowy występuje),
To tak na wstępie. Teraz mam wolne więc pewnie o wielu podstawowych informacjach zapomniałam, ale nie bardzo chce mi się myslećTemat: ... z Anną Malinowską
W sprawie ekwiwalentu.
Przepis dotyczący ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej odnosi się do wszystkich pracowników (podleśniczych także), który otrzymują odzież roboczą.Temat: ekwiwalent za pranie odzieży???
Witam, mam pytanie czy pracownikowi należy sie jakis dodatek,ekwiwalent za pranie - używanie własnej odzieży roboczej?Temat: kiedy (czy) zwrot ekwiwalentu
Pracownica otrzymała ekwiwalent za używanie własnej odzieży roboczej za 2006 rok. Wypłacono jej pod koniec czerwca, a teraz ta pani złożyła wypowiedzenie.
Będzie pracować do końca września. Czy powinna zwrócić 1/4 wypłaconego ekwiwalentu?Temat: ekwiwalent za pranie odzieży
Sorki,źle sformułowałam poprzedni temat-chodziło mi o ekwiwalent za pranie odzieży roboczej.....Moze ktoś ma praktykę w tym zagadnieniu?Czytałam Andrzeju Twoje wypowiedzi,podawałeś komuś pocztą e-mailową szczegóły tego wyliczenia.Mogę prosić rownież?Temat: ekwiwalent za odzięż-przychód pracownika
Jest ekwiwalent za korzystanie z własnej odzieży zamiast roboczej :)Temat: ekwiwalent za pranie odziezy roboczej
Witam.
Mam pytanko czy prowadząc działalność gospodarczą i zatrudniajac 12 osób mam obowiązek wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży?Temat: Ekwiwalent - czy równy dla wszystkich

częstotliwość prania odzieży roboczej nauczyciela WF będzie większa niż pozostałych nauczycieli,

Ale tu chyba nie chodzi o częstotliwość pracnia, a o czas pracy. Kwota bazowa powinna byc ustalona w regulaminie wypłaty ekwiwalentu.Temat: nagrody pieniężne dla asystentów.
Łał! Nagroda półroczna - super! Też byśmy tak chcieli u nas w Sądzie, nie mówiąc już jakiś dodatkowych "ekwiwalentach pieniężnych". Może to chodziło o ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczejTemat: odzież, obuwie, środki ochrony ....
Kierowca który przewozi butle z gazem Propan butan i inne musi mieć ubranie robocze czy wystarczy płacić ekwiwalent za odzież i obuwie i środki ochrony indywidualnej ?

Jak określić miejsce wykonywania przez kierowcę pracy, jeżeli jeżdzi on po terenir całego województwa ?Temat: nauczyciel chemii- odzież ochronna
To kitel dla chemika jest odzieżą roboczą!? A ja myslałem, że w laboratoriach to fartuchy są środkami ochrony indywidualnej i muszą być wydane w naturze. Żaden ekwiwalent nie wchodzi w grę.Temat: kiedy (czy) zwrot ekwiwalentu
Sprawdz co jest napisane na ten temat w instrukcji w sprawie zasad gospodarowania odzieżą robocza bądż też w zarządzeniu, w ktorym jest okreslony sposob, wysokosc wyplaty ekwiwalentu. Byc moze tam natkniesz sie na taka informacje..Temat: ... z Anną Malinowską
Witam serdecznie PANIĄ RZECZNIK Mam krótkie pytanie.Czy należy wypłacić podleśniczemu ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej i obuwia roboczego.Proszę o odpowiedź.DZIĘKUJĘ.Temat: Ekwiwalent za pranie
Witam specjalistów! Mam prośbę, czy ma ktoś opracowany wzór naliczania ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej miesięczny i kwartalny.Temat: Ekwiwalent za pranie
Ewania. Ja podpisuję się "oboma recyma" pod praniem Twojej odzieży roboczej (zamiast ekwiwalentu) o ile podczas prania nie będziesz miała na sobie nic na wymianę.Temat: ręczniki - czy muszą być?
Byc moze masz rację, Andrzeju
U nas - odkad pamietam - byl ekwiwalent nazywajacy sie za pranie odziezy roboczej i recznikow.
Ale moze dlatego, ze wiadomo, ze reczniki dostawaly osoby wykonujace prace brudzące a wie ec te same osoby, ktore dostawaly odziez.Temat: ... z Anną Malinowską
Dziękuję Pani Rzecznik.
Mam uzupełniające pytanie:
Czy na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących w lasach państwowych należy się ekwiwalent za pranie odzieży roboczej i obuwia roboczego dla podleśniczych.
Proszę o wyczerpującą odpowiedź.Temat: Czy robicie karty charakterystyk stanowisk pracy?
No i prawde mówiąc nie mam pomysłu jak im odmówic bo ten zapis z rozporządzenia jest dosyć jednoznaczny. Podobnie było z odzieżą roboczą chcieli żebym robił listy wypłat ekwiwalentów ale sie wybronilem (narazie)Temat: Ekwiwalent za pranie
To zależy jak się rozumie pracownika biurowego . Typowy biurowy to księgowość , kadry, ale np. technolog już ma przyznawaną odzież fartuch roboczy i jemu za pranie trzeba wypłacić ekwiwalent.Temat: Ekwiwalent za pranie
Zależy to od regulaminów wewnętrznych w firmie. U mnie pracownicy, którzy nie dostają ubrania roboczego otrzymują ekwiwalent za pranie odzieży (np. księgowe, kadrowe, marketing, itp.)Temat: ekwiwalent za odzież PILNE!!
To przez moje roztargnienie nie w temacie odpisałem na zadane pytanie..
Jeżeli chodzi o ekwiwalent za odzież to moim zdaniem następuje ty konflikt niejasnego prawa. K.p. określa:
Art. 2377. § 1jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach
1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
§ 2. Pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca dokonuje takich ustaleń w porozumieniu z pracownikami wybranymi w tym celu przez załogę, w trybie przyjętym w zakładzie pracy.
§ 3. Przepis § 2 nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.
§ 4. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.
Art. 2378. § 1. Rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne w związku z art. 2376 § 1 i art. 2377 § 1, oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego pracodawca ustala w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca dokonuje takich ustaleń w porozumieniu z pracownikami wybranymi w tym celu przez załogę, w trybie przyjętym w zakładzie pracy.
§ 2. Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, o których mowa w art. 2376 § 1 i art. 2377 § 1, stanowią własność pracodawcy.
Art. 2379. § 1. Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.
§ 2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.
§ 3. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.
Temat: Kasa za pranie
Miło nam poinformować,że od 1.11.2007 roku wzrośnie dodatek za pranie.Mamy nadzieje,że przyjmiecie to z satysfakcją i aprobatą.Pozdrawiamy.

Jeden wielki pic na wode !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pytałem sie kumpla,który robi w markecie.Im kierowniczka szczegółowo wyjasniła na czym polega tzw.dodatek za pranie.
Wszyscy pracownicy przyjęli to pewnie z radością.Wszak Zarząd w Warszawie pokazuje,że dba o nas zwiększając kase za pranie.Niby to niedużo,ale zawsze to pare złotych.Tak sobie każdy tłumaczy.
I tu pojawia sie znak zapytania.
Zgodnie z wymogami UE wszystkie przedsiębiorstwa płacą taki sam ekwiwalent pracownikom za pranie odzieży.Idzcie do Biedronki,do Tesco,do zwykłego marketu,zobaczycie,że wszystkim podniesiono dodatek za pranie do poziomu jaki nakazała Unia Europejska.
A tu Puławska pokazała jak jest dobroduszna i z własnej nieprzymusowej woli podwyższyła ekwiwalent za pranie.Musiała to zrobić.
A tak reasumując:
pranie odzieży roboczej to nie tylko proszek ale i koszt pobranej wody ,odprowadzonych ścieków, energii elektrycznej,koszt robocizny i zużycia-nazwijmY- przyrządów( pralki) do wykonania takiej czynności
średnia cena proszku za 1 kg = 11 zł = 250 gram na cykl prania
zużycie energii elektrycznej cykl prania 2,1 kW = 2,03*0,55=1,12 ZŁ
ZUŻYCIE WODY 75 litrów na cykl prania =75*3,07= 0,23
odprowadzenie ścieku 75 litrów *2,51 = 0,19
najniższa płaca 936zł średnia godzin 160 = 5,85 zł n godz.teraz policzymy koszt jednego prania
proszek 4,4
energia 1,12
woda 0,23
ściek 0,19
robocizna 5,85
suma 11,79 koszt jednego prania
przyjmując , że pracownik 4 razy w m-cu dokonuje prania odzieży roboczej miesięczny koszt wypranej odzieży może kształtować się na poziomie 47,16 grTemat: ekwiwalent za pranie odzieży roboczej+rental
Witam,

Zgodnie z:

Art.237 z dziewiątką paragraf 3.
Art.237 z dziesiątką.

wszystkim pracownikom wypłacam ekwiwalent za pranie:
B Rączkowski w książce "BHP w Praktyce" wyd. 2004 napisał:

"Przykład obliczenia ekwiwalentu za pranie własnej odzieży
Zakład usługowy liczy za pranie ubrania roboczego 30 zł. Ze względu na rodzaj pracy ubranie powinno być prane dwa razy w miesiącu. Pracownik powinien otrzymywać 60 zł ekwiwalentu miesięcznie."

troszkę wysoka kwota ale bardzo proste rozwiązanie (oczywiście tam gdzie niema pralni wypłacamy ale jak są pralnie to wygodniej oddać odzież do pralni)
niestety ja nigdzie nie mogę pozwolić sobie na to . Dzisiaj każdy pracodawca tnie koszty i jeżeli firma chce istnieć to będzie szukała najdogodniejszego(najtańszego) dla siebie rozwiązania. „A w praniu wyjdzie gdzie są ukryte koszty”
Ja jak większość firm swoją kwotę obliczyłem bardzo prosto.
na jedno pranie przypada:
określone żużycie wody + zużycie prądu + zużycie środków piorących(proszku) = koszt prania. Koszt prania * ilość prań w miesiącu daje kwotę ekwiwalentu za pranie.
Uwaga dla różnych zawodów/stanowisk odzież w różnym stopniu się brudzi i przyznawana jest różna odzież,
np.- mechanikowi wykonamy pranie raz na tydzień gdzie do bębna pralki wejdzie całe ubranie na raz (koszt prania odzieży wynosi 100% wykorzystania pralki)
- sprzątaczce będziemy prali ubranie też raz w tygodniu ale ubranie jej jest w małym stopniu zabrudzone i np. można je dorzucić(wyprać z) do innych ubrań.( ja założyłem że w mojej pralce wypiorę 20 fartuszków sprzątaczki wiec koszt wyprania jednego fartuszka wynosi 5% wykorzystania pralki)
oczywiście kwoty troszeczkę zaokrągliłem w górę gdyż jako osoba nigdy nie wykonująca prania mogłem się lekkkkko pomylić
(u mnie jak i u wielu w domu, pralka przecież sama pierze więc robocizny nie liczymy)
ale myślę że rozwiązanie to nie jest złym rozwiązaniem i nie wyrządza krzywdy pracownikowi.
Z kilkudniowego doświadczenia zawodowego wiem że w ten sposób oblicza ekwiwalent za pranie większość firm w kraju.

A co wy o tym myślicie? Jak Wy to rozwiązaliście?
pozdrawiam

temat nawet na czasie gdyż a wielu zakładach (te które przyjęły półroczny czy kwartalny system wydawania) zbliża się wypłacanie ekwiwalentu za pranie czy wydawanie środków higieny osobistej

PS. Do dzisiaj jeszcze żadna kontrola mi tego nie zakwestionowała poza tym wydaje mi się że nigdzie nie określono jak ta kwotę obliczyć

Jejku czy ja ta kwotę dobrze wyliczyłem?

A może to się robi całkiem inaczej!

pozdrawiamTemat: EKWIWALENT ZA PRANIE ODZIEŻY
Jeszcze na tremat odzieży słuzbowej

GAZETA PRAWNA NR 218 (1836) 2006-11-09 >

MINISTERSTWO WYJAŚNIA
Odzież służbową trzeba zwrócić

Na internetowym forum Gazety Prawnej jeden z użytkowników zwrócił się do pozostałych z pytaniem, czy rozstając się z pracodawcą, musi zwrócić mu strój służbowy z nadrukiem nazwy firmy i dodatkowo zapłacić za jego zużycie.

PROBLEM

Nasz czytelnik otrzymał strój służbowy z nadrukiem nazwy firmy. Po pewnym czasie złożył wypowiedzenie. Rozliczając się z pracodawcą, zwrócił mu przyznany ubiór. Pracodawca jednak zażądał od niego dodatkowo zwrotu wartości służbowej odzieży. Czy miał do tego prawo? W umowie i regulaminie kwestie te nie zostały uzgodnione.

CZYTELNICY RADZĄ

Mirka: Jeśli pracownik zwrócił pracownikowi ubranie służbowe, to nie ma obowiązku dodatkowo zwrotu jego wartości.

Major: To regulamin pracy powinien określać, czy pracownik rozstając się z pracodawcą musi mu zwracać ekwiwalent za odzież służbową.

MPIPS WYJAŚNIA

Pracodawca może nałożyć na swoich pracowników obowiązek noszenia w czasie pracy ubiorów służbowych, spełniąjących funkcje reprezentacyjne, identyfikujące, a także reklamujące firmę (np. garniturów, strojów wyróżniających się jednorodną barwą, krojem, zaopatrzonych w logo firmy). W tym zakresie decyzja należy wyłącznie do pracodawcy i on też wyłącznie określa sposób jej realizacji, a więc np. dostarcza ubiory pracownikom, bądź wypłaca ekwiwalent pieniężny umożliwiający zakup przez pracowników określonego ubioru. Jednak wymagania tego rodzaju powinny być określone w regulaminie pracy lub w innym trybie przyjętym u danego pracodawcy oraz przekazane do wiadomości pracownikom (w tym w umowie o pracę).

Problematyka dotycząca ubiorów służbowych wymaganych przez pracodawcę nie jest uregulowana ani w kodeksie pracy, ani w wydanych na jego podstawie aktach wykonawczych.

Należy podkreślić, że ubiór służbowy nie może zastępować zarówno odzieży ochronnej, zaliczanej do środków ochrony indywidualnej, jak i odzieży i obuwia roboczego w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.

Zrozumiałe jest żądanie zwrotu ubioru służbowego będącego własnością pracodawcy. Natomiast trzeba stwierdzić,, że kwestie związane z użytkowaniem stroju służbowego powinny być uprzednio uzgodnione z pracownikiem.

Jeżeli tak nie jest, pracodawca nie ma podstaw do żądania zwrotu wartości stroju służbowego. W przypadku braku porozumienia z pracodawcą w tej kwestii istnieje możliwość wystąpienia do okręgowego inspektoratu pracy Państwowej Inspekcji Pracy, odpowiedniego do siedziby pracodawcy, z prośbą o rozpoznanie zasadności żądań pracodawcy wynikających ze stosunku pracy.

IRBTemat: Pranie mundurów/ pieniądze za pranie
Wart34 zdaje mi się, że ten temat był już poruszany na tym forum.
Jak powiedział tak zróbcie oddając do pralni wojskowej... gdy wróci zniszczony należy się nowy na koszt pracodawcy.

Możecie też prać sami.... ale uwaga:
na mundurze są metki mówiące o sposobie jego prania. Niestosowanie się do zaleceń może spowodować zniszczenie z winy pracownika.

Kwestię prania i ekwiwalentu reguluje rozdział IX ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), tj. „Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze”:

Na podstawie art. 2379 § 2 ustawy pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.
Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika (§ 3).

Z treści powołanych przepisów wynika, iż zarówno dostarczenie pracownikowi środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia, jak również ich konserwacja, pranie, naprawa, odpylanie i odkażanie jest obowiązkiem pracodawcy. Jeżeli jednak pracodawca nie może zapewnić prania, to czynności te mogą być powierzone pracownikowi. Możliwe to jest jedynie za zgodą pracownika. Wówczas pracodawca zobowiązany jest do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

Pranie przez pracownika mundurów w pralce choć nie jest zgodne z zaleceniami ich producenta również zobowiązuje pracodawcę do zwrotu poniesionych kosztów prania jednak jak je wyliczyć?

U mnie np. za pranie kompletu jest wypłacana kwota ok 60 zł rocznie - śmiesznie mało.

Z kolei pralnia chemiczna ma cennik, wystawi rachunek i tu nie ma problemu...
Pozdrawiam.
Temat: Okulary korekcyjne
Gazeta prawna nr 175 z dnia 2005.09.05
Okulary dla pracowników

Pracodawcy muszą zapewnić swoim pracownikom okulary korygujące wzrok. Jak ująć w księgach rachunkowych taki wydatek? Odpowiedź na to pytanie i wiele innych związanych z refundacją okularów pracownikom można znaleźć na stronie 50 Monitora Księgowego nr 16 (44).
Zgodnie z kodeksem pracy i rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom okulary korekcyjne zgodnie z zaleceniami lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki medycznej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora.W takim wypadku przychód pracownika uzyskany w związku ze zwrotem kosztów za okulary będzie wolny od podatku dochodowego. Pracodawca ewidencjonujący te wydatki powinien pamiętać, że prawo do odliczenia VAT będzie mu przysługiwało proporcjonalnie do kwoty kosztów uzyskania przychodu (pokrywanych przez pracodawcę).

Gazeta Prawna nr 212 z dnia 2003.10.30
Wartość okularów korygujących bez podatku
W ostatnich miesiącach wielu naszych pracowników w wyniku badań profilaktycznych ma stwierdzone systematyczne pogarszanie się wzroku w związku z pracą przy komputerach. Lekarz zalecił im korzystanie z okularów korekcyjnych. Czy w sytuacji, gdy zakupimy je dla naszych pracowników, to trzeba będzie doliczyć ich wartość do przychodów poszczególnych pracowników? – Ryszard G. ze Szczecina

Nie, nie ma takiej potrzeby. W myśl postanowień art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych oraz artykułów spożywczych w przypadku, gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.Temat: odzież dla prac. adm. służby zdrowia
Art. 2377. § 1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
§ 2. Pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca dokonuje takich ustaleń w porozumieniu z pracownikami wybranymi w tym celu przez załogę, w trybie przyjętym w zakładzie pracy.
§ 3. Przepis § 2 nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.
§ 4. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.
Art. 2378. § 1. Rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne w związku z art. 2376 § 1 i art. 2377 § 1, oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego pracodawca ustala w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca dokonuje takich ustaleń w porozumieniu z pracownikami wybranymi w tym celu przez załogę, w trybie przyjętym w zakładzie pracy.Temat: ... z Anną Malinowską

Czy mogę tę wypowiedź zacytować memu przełożonemu?

a dlaczego nie, jeżeli Ci się należy Jak tego nie wie ?

Art. 2376.

§ 1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.

§ 2. (167) (skreślony).

§ 3. (168) Pracodawca jest obowiązany dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach.

Art. 2377.

§ 1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 2. (169) Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 3. Przepis § 2 nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

§ 4. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

źródło >>>Temat: Odzież + obuwie robocze
Kiedyś pisałem o konflikcie zapisów kodeksu pracy w tym zakresie - moim zdaniem.
Art. 2376. § 1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.
§ 2. skreślony.
§ 3. Pracodawca jest obowiązany dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach.
Art. 2377. § 1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:
1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
§ 2. Pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca dokonuje takich ustaleń w porozumieniu z pracownikami wybranymi w tym celu przez załogę, w trybie przyjętym w zakładzie pracy.
§ 3. Przepis § 2 nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.
§ 4. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.Temat: spodnie robocze
BHP w Firmie Numer 95, 24 maja 2006 r.

Kto w praktyce ma obowiązek prania odzieży roboczej?

Obowiązek pracodawcy
Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia prania odzieży roboczej (art. 2379 § 2 Kodeksu pracy, dalej: kp), przy czym dotyczy to zarówno odzieży dostarczonej pracownikowi przez pracodawcę i będącej jego własnością, jak i odzieży stanowiącej własność pracownika (w przypadku, gdy na danym stanowisku dopuszczalne jest jej używanie).

Warunki przerzucenia obowiązku prania odzieży roboczej na pracownika
Ciężar obowiązku prania odzieży roboczej może zostać przerzucony na pracownika bez potrzeby uzyskania jego zgody w sytuacji, gdy pracodawca nie może zapewnić wykonania prania (art. 2379 § 3 kp).

Ekwiwalent
Warunkiem zlecenia pracownikowi prania odzieży roboczej jest wypłacanie mu przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości poniesionych kosztów. Ustawodawca nie określił, czy wydatki te obejmują wyłącznie koszty rzeczowe, czy również wkład pracy pracownika wykonującego czynność prania. Z racji, że nieusprawiedliwione byłoby pominięcie tego ostatniego elementu w ogólnych kosztach poniesionych przez pracownika domniemywać należy, że ich wysokość powinna uwzględniać obydwa rodzaje nakładów!

Sposób ustalania kwoty ekwiwalentu

Sposób ustalania kwoty ekwiwalentu pieniężnego może być dwojaki:
porozumienie między pracodawcą i pracownikiem,
wskazanie kwoty ekwiwalentu przez pracodawcę (skoro do powierzenia pracownikowi prania odzieży roboczej nie jest wymagana jego zgoda, nie musi jej być także przy ustaleniu ekwiwalentu za pranie).

Ekwiwalent a podatek dochodowy
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej jest zwolniony z podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Ewentualny spór o ekwiwalent
Ewentualny spór o ekwiwalent jest sporem ze stosunku pracy, wobec czego roszczeń z tego tytułu można dochodzić w drodze:
postępowania polubownego przed komisją pojednawczą (jeżeli taka działa w zakładzie pracy), postępowania przed sądem pracy.
Brak możliwości zapewnienia prania odzieży roboczej przez pracodawcę
Niejasne pojęcie braku możliwości zapewnienia prania odzieży roboczej przez pracodawcę to sytuację, kiedy stworzenie w danej firmie warunków do prania odzieży wiąże się z trudnościami i pochłania koszty dużo większe niż koszty ewentualnych ekwiwalentów.

Wynika to bezpośrednio z uzasadnienia do projektu ustawy z 26 lipca 2002 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 135, poz. 1146). Do czasu wejścia w życie zmian nią wprowadzonych, czyli do 29 listopada 2002 r., powierzenie pracownikowi prania odzieży roboczej wymagało jego uprzedniej zgody.

Zmiana w tym zakresie miała na celu ułatwienie realizacji obowiązku zapewnienia prania odzieży roboczej przez małe i średnie przedsiębiorstwa, którym w odróżnieniu od dużych firm sprawne zorganizowanie takiego prania odzieży duże trudności oraz pochłaniało nieproporcjonalnie wysokie koszty.

Uwaga!
Możliwość zlecenia pracownikowi prania odzieży roboczej w zamian za ekwiwalent pieniężny nie dotyczy odzieży i obuwia roboczego, które w wyniku stosowania w procesie pracy uległy skażeniu:
środkami chemicznymi,
środkami promieniotwórczymi,
materiałami biologicznie zakaźnymi.

Ponadto niedopuszczalne jest powierzanie pracownikowi:
prania,
konserwacji,
odpylania,
odkażania
przedmiotów skażonych (art. 23710 § 2 kp).

Jest tak, ponieważ realizowanie powyższych czynności wymaga stosowania technik przekraczających możliwości pracownika, w związku z tym nie mogą one być przez niego wykonywane, nawet wówczas, gdy wyrazi na to zgodę.

Anna Tyśkiewicz-Mazur
specjalista z zakresu
prawa pracyTemat: Mam pytanie......
Bardzo ważne są zasady gospodarowania odzieżą określone w zakładzie. To z nich powinno wynikać w jakich przypadkach pracownik jest pozbawiony prawa do zaliczenia okresu niewykonywania pracy do wydawania odzieży lub wypłaty ekwiwalentu. Najlepiej wprowadzić zapis o proporcjonalności wydawania czy wypłacania ekwiwalentów za czas faktycznie przepracowany.

Ja stosuję m.in. taki zapis:
10. Okresy używalności odzieży i obuwia roboczego podaje Tabela przydziału. Okres używalności przydzielonej rzeczy przedłuża się odpowiednio w przypadku, gdy przerwa w wykonywaniu pracy przez pracownika była nieprzerwana i trwała co najmniej 1 miesiąc (30 dni). Pracy w godzinach nadliczbowych nie uwzględnia się. Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy okresy używalności przedłuża się odwrotnie proporcjonalnie do wymiaru etatu (np. pracownikowi zatrudnionemu na ¼ etatu okres używalności przedłuża się 4-krotnie). Okres używalności zaczyna biegnąć od dnia wydania odzieży lub obuwia pracownikowi.

Nie do końca jestem przekonana czy wynika to wprost z przepisów o czykm koleżanki mówią. Dlatego zapewne wprowadza się zapisy regulujące te kwestie.

Powiem więcej, gdy w regulaminie gospodarowanie odzieżą nie będzie zapisu o jaki okres się skraca i co ..... to być może roszczenie pracownika będzie zasadne.

Rozdział IX

Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze

Art. 2376. § 1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.

§ 2. (skreślony).

§ 3. Pracodawca jest obowiązany dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach.

Art. 2377. § 1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 2. Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 3. Przepis § 2 nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

§ 4. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

Art. 2378. § 1. Pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne w związku z art. 2376 § 1 i art. 2377 § 1, oraz przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego.

§ 2. Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, o których mowa w art. 2376 § 1 i art. 2377 § 1, stanowią własność pracodawcy.

Art. 2379. § 1. Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.

§ 2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.

§ 3. Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

Art. 23710. § 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, które w wyniku stosowania w procesie pracy uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi, były przechowywane wyłącznie w miejscu przez niego wyznaczonym.

§ 2. Powierzanie pracownikowi prania, konserwacji, odpylania i odkażania przedmiotów, o których mowa w § 1, jest niedopuszczalne.

pozdrawiam
Monika